Stosowanie używek a męska potencja

Aktualny styl życia wielu mężczyzn prowadzi często do chorób sercowo-naczyniowych, co przyczynia się do ryzyka impotencji. Przyczyn problemów z erekcją jest wiele, należy do nich: otyłość, brak aktywności fizycznej, spożywanie alkoholu czy palenie papierosów. Często pierwszym krokiem w celu poprawy swoich funkcji seksualnych jest właśnie rezygnacja z używek, które potęgują ten uciążliwy kłopot. Oprócz tego należy pamiętać, iż częstość pojawiania się zaburzeń erekcji wzrasta wraz z wiekiem mężczyzny.

Palenie papierosów a zaburzenia erekcji

Palenie tytoniu zwiększa w znaczący sposób prawdopodobieństwo męskiej impotencji. Z zaburzeniami erekcji zmaga się w naszym kraju aż 1,25 mln panów, co ważne nie są to jedynie osoby starsze. Nikotyna działa w sposób destrukcyjny na naczynia krwionośne przede wszystkim:

  • Uszkadza śródbłonek produkujący tlenek azotu, co doprowadza do nieprawidłowego ciśnienia krwi. Naruszony śródbłonek wytwarza niewystarczającą ilość tlenki azotu, przez co nie może ona w wystarczający sposób rozszerzyć naczynia krwionośne.
  • Zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju miażdżycy tętnic, które odpowiedzialne są za transport krwi do penisa. Zwężenie tętnic wywołuje właśnie kłopoty z erekcją.
  • Nikotyna niszczy mechanizm zastawkowy,  przez co krew nie jest zatrzymywana w penisie, odpływa z niego, a mężczyzna nie może uzyskać wzwodu.
  • Ogranicza dopływ krwi tętniczej, poprzez wywołanie skurczu drobnych naczyń krwionośnych. Główny mechanizm erekcji zostaje przez to upośledzony.

Według badań palenie papierosów aż o 60 procent zwiększa ryzyko pojawienia się zaburzeń wzwodu w porównaniu z osobami, które nie są palaczami. Co ważne, rezygnacja z tej szkodliwej używki pozwoli na powrót do swoich pełnych funkcji seksualnych nawet po miesiącu, o ile tylko nie doszło do nieodwracalnych zmian (np. rozwój miażdżycy). Czasem jednak samo wyzbycie się nałogu nie okaże się wystarczające, aby rozwiązać na stałe swoje problemy z erekcję, wtryskiem i jakością spermy. Wtedy najlepiej udać się po poradę do specjalisty, który znajdzie przyczynę tego męskiego kłopotu i dobierze sposób leczenia.

Jak alkohol wpływa na zaburzenia erekcji?

Alkohol oddziałuje w sposób bezpośredni na zaburzenia wzwodu, czy też poprzez wpływ albo rozwój pewnych schorzeń przewlekłych. W dalszym ciągu naukowcy badają dokładne działanie alkoholu na męską potencję. Jak dotąd wiadomo, iż niewielka ilość spożytego alkoholu (np. lampka czerwonego wina) ma bardzo korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Ponadto, spożywanie trunków z umiarem doprowadza do łatwiejszego uzyskania wzwodu i zwiększenia poziomu libido. Jeśli jednak mężczyzna będzie spożywał alkohol, w zbyt dużych ilościach, wówczas musi liczyć się z jego destrukcyjnych wpływem na cały organizm, w tym na sferę życia seksualnego. Wypijanie alkoholu w nadmiarze wywołuje nieodwracalne uszkodzenie nerwów, również tych, które przewodzą impulsy seksualne z głowy oraz ośrodka erekcji aż do członka. Zbyt częste sięganie po alkohol w sporych ilościach doprowadza również do zmiany zachowania, obniżenia libido i popędu seksualnego. Mężczyzna przestaje więc być zainteresowany seksem. Oprócz tego należy mieć na uwadze, iż trunku zaburzają poziom hormonów, w tym głównie testosteronu oraz estrogenów. Dochodzi również do uszkodzenia wątroby. Niski poziom testosteronu skutkuje natomiast obniżeniem libido i zaburzeniami wzwodu. Alkoholicy często borykają się z dużym stresem i depresją, co także odbija się negatywnie na życiu seksualnym i doprowadzają do impotencji.

Kawa a zaburzenia erekcji

Według danych wypijanie od 1 do 1 filiżanek kawy nie działa w sposób szkodliwy na nasze zdrowie. Spożywanie kawy jest także bezpieczne dla męskiej potencji i nie prowadzi do żadnych zaburzeń. Kawa działa kurcząco na naczynia tętnicze. Nie istnieją żadne dane, mówiące o tym jakoby napój ten doprowadzał do zaburzeń erekcji. Jednakże mężczyźni, którzy cierpią na pewne choroby serca, nadciśnienie tętnicze i zaburzenia potencji powinni ograniczyć jej spożywanie.

About The Author