Czy kobieta wraz z wiekiem traci zainteresowanie sferą seksu?

Jednym z mitów dotyczących sfery seksualności mówi o tym, iż kobiety wraz z wiekiem tracą zainteresowanie sferą seksu. Okazuje się, że wiele pań mimo upływających lat w dalszym ciągu ceni sobie możliwość współżycia ze swoim partnerem. Amerykańscy naukowcy przekonują, iż utrzymujące się mimo upływu lat wysokie zainteresowanie seksem jest w 100% normalne i nie powinno budzić żadnych zastrzeżeń.

 

Czy kobiety tracą zainteresowanie seksem wraz z wiekiem – najnowsze badania naukowe

Jeszcze kilkanaście lat temu naukowcy sądzili, iż kobiety raz z wiekiem tracą zainteresowanie sferą seksu. Naukowcy z Pittsburgha przeprowadzili jednak nowe badanie i doszli do całkowicie odmiennych wniosków. Doktor Holly Thomas, profesor medycyny na Uniwersytecie w Pittsburghu przekonuje, że jeżeli kobieta ma bardzo dobre relacje ze swoim partnerem, czyli potrafi z nim w otwarty sposób rozmawiać o swoich potrzebach, pragnieniach i oczekiwaniach związanych ze sferą seksualną, a współżycie ocenia jako całkowicie satysfakcjonujące, to najprawdopodobniej jej zainteresowanie sferą seksu wraz z upływem lat nie zmaleje. Mimo tego, iż wcześniejsze analizy badaczy wskazywały, że kobiety z reguły tracą ochotę na seks wraz z wiekiem, to tak naprawdę tego typu stwierdzenia z natury nie mogą mieć pokrycia w rzeczywistości. Czym jest spowodowane to, iż najnowsze badanie przeprowadzone przez renomowanych naukowców przyniosło zupełnie inne wyniki niż poprzednie? Jego twórcy wskazują, iż w poprzednich analizach stosowano za małą liczbę danych.

Chodziło w nich o to, że brano pod uwagę pożądanie kobiety w danym wieku, a następnie porównywano je z poziomem pożądania obserwowanym np. po upływie 20 lat. W ten sposób uzyskiwano średnią, z której korzystali bardzo długo naukowcy. A przecież nie każdy zachowuje się w ten sam sposób wraz z biegiem czasu.

W badaniu naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu wykorzystano zupełnie inną metodologię, dzięki czemu naukowcy mogli wziąć pod uwagę o wiele szerszą perspektywę. W ramach analizy obserwowano sposób pożądania u kobiet wraz z upływem lat. Wiele kobiet podąża inną, mniej schematyczną drogą niż wcześniej uważano.

Różne podejścia kobiet do sfery seksualnej

Badanie zatytułowano “Study of Women’s Health Across the Nation”. Wzięło w nim udział aż 3200 kobiet na przestrzeni 15 lat. Konkluzje z badana były następujące: przedstawicielki płci pięknej reprezentują trzy sposoby podejścia do sfery seksualnej. 27 procent kobiet przyznało, że seks jest i był dla nich ważny – nie miał tutaj znaczenia ich wiek. Tego typu wypowiedzi padły nawet z ust 60-latek. 28 procent kobiet przyznało się, że u nich wiek spowodował, że zainteresowanie sferą seksu zmalało.

Az 48 procent kobiet powiedziało coś innego. Wskazały one, że jeszcze gdy wchodziły w menopauzę ceniły sobie swoje pożycie seksualne, jednak ich zainteresowanie sferą seksu zmalało dopiero około 50. i 60. roku życia.

Które kobiety najbardziej cenią sobie sferę seksualną?

W przeprowadzonym badaniu wysokie oceny seksu odnotowano u kobiet, które były pogodnie nastawione do życia, były lepiej wykształcone od pozostałych, a ich zarobki plasowały się na stosunkowo wysokim poziomie. Dodatkowym wyróżnikiem pań, które stwierdziły, iż są mocno zainteresowane sferą seksu, było wskazanie, iż odczuwały większą satysfakcję z pożycia przed osiągnięciem wieku średniego. Kobiety, które uprawiały w młodości w pełni satysfakcjonujący seks, po przekroczeniu 40-tki nie straciły zainteresowania tą niezwykle ważną dla każdego człowieka sferą.

 

About The Author

Reply