Co odpowiada za popęd seksualny mężczyzn, jak go utrzymać?

Miejsce, w którym żyje męskie pragnienie seksualne, zostało odkryte przez naukowców z w określonym obszarze mózgu. Narażenie na określone działanie tego miejsca może wzmocnić lub osłabić popęd seksualny mężczyzny. To odkrycie wyjaśnia, w jaki sposób testosteron stymuluje pożądanie seksualne. Według naukowców gen kodujący enzym zwany aromatazą reguluje zachowania seksualne u mężczyzn, przekształcając testosteron w estrogen. W związku z tym leki mogą albo wzmacniać funkcję tego genu przy niskim popędzie seksualnym, albo zmniejszać jego funkcję przy kompulsywnym popędzie seksualnym.

Okolica mózgu odpowiedzialna za popęd płciowy u mężczyzn

Jak działa aromataza w mózgu dorosłego człowieka, nie było wcześniej znane. Ostatecznie wykazano po raz pierwszy, że przemiana testosteronu w estrogen w mózgu ma kluczowe znaczenie dla utrzymania aktywności seksualnej lub pożądania u mężczyzn. Badanie przeprowadzono na myszach. Kiedy naukowcy wybiórczo wyłączyli aromatazę w mózgach gryzoni, aktywność seksualna samców została zmniejszona o 50%. I to pomimo faktu, że mieli wysoki poziom testosteronu we krwi (w porównaniu z grupą kontrolną mężczyzn).

Naukowcy wyjaśniają, że jeśli normalny samiec myszy zostanie umieszczony w tej samej klatce z samicą, będzie ją ścigał i próbował uprawiać z nią seks. Eksperymenty wykazały, że jeśli gen odpowiedzialny za produkcję aromatazy zostanie wyłączony w mózgu gryzonia, jego aktywność seksualna ulegnie znacznemu zmniejszeniu, a częstotliwość kojarzeń również się zmniejszy. Samce myszy częściowo tracą zainteresowanie seksem.

Aromataza – kluczowy enzym potrzebny do produkcji estrogenu

Kiedyś myślano, że estrogen to żeński hormon. Pełni jednak określone funkcje w organizmie mężczyzn. Aby pobudzić pożądanie seksualne u mężczyzn, testosteron musi zostać przekształcony w estrogen. Zdaniem naukowców to ważne odkrycie ujawnia rolę aromatazy w tym procesie, może przyczynić się do powstania nowych terapii. Zaburzenia popędu seksualnego to problem milionów mężczyzn na całym świecie. Wszystkim z nich można pomóc, celując w odpowiedni gen w tkankach mózgu. Jednocześnie nowe selektywne leki, które będą oddziaływać tylko na wybrany obszar mózgu, nie spowodują skutków ubocznych, które są generowane przez obecnie istniejące inhibitory aromatazy.

Jak utrzymać aktywność seksualną u mężczyzn?

Zegar tyka dla wszystkich. Testosteron jest niezbędny dla dobrego wyglądu i zdrowia. Od tego hormonu zależy np. wsparcie i budowa mięśni, zdolność mężczyzn do jedzenia i unikania otyłości, elastyczność skóry, agresywne lub ryzykowne zachowanie, szczególny rodzaj rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w organizmie, lepsze magazynowanie wapnia w kościach a nawet zapobieganie depresji, a także wyższej niż u kobiet temperatury ciała i bardziej aktywnej ruchliwości jelit.

Istnieje mit, że mężczyźni ze skłonnością do łysienia mają wyższy poziom testosteronu. Ale tak nie jest – łysienie głowy i aktywny wzrost włosów na ciele zależą od aktywności enzymu, który przekształca testosteron w inny związek, dihydrotestosteron. Ponadto w tkance tłuszczowej trzewnej, znanej pod banalną nazwą brzuszek piwny, testosteron staje się żeńskim hormonem estrogenowym. Z kolei estrogen wpływa na zachowanie, metabolizm i rodzaj odkładania tkanki tłuszczowej. Spadek poziomu testosteronu związany z wiekiem to nie jedyna przyczyna zmian w męskim organizmie. Podobnie wiek nie jest jedyną przyczyną spadku testosteronu, libido, spadku masy mięśniowej i pojawienia się tkanki tłuszczowej.

Popęd seksualny u mężczyzn w różnym wieku

Wiele osób interesuje się tym, jak zwiększyć aktywność seksualną u mężczyzn. Wraz ze starzeniem się mężczyzn poziom testosteronu spada, co również wpływa na pożądanie. W wieku 40 lat większość mężczyzn zaczyna odczuwać wyraźny spadek popędu seksualnego. Wynika to nie tylko z tła hormonalnego, ale także ze zwiększonego poziomu odpowiedzialności, liczby spraw i obowiązków. Nagromadzone zmęczenie i stres mają negatywny wpływ na męskie życie seksualne.

W tym wieku poziom pobudliwości jest już niższy, dlatego środowisko zewnętrzne i momenty psychiczne znacznie silniej wpływają na nastrój seksualny. Dojrzały mężczyzna może już potrzebować dodatkowej zachęty, aby zainteresować się seksem. Mężczyzna równie często może rozmawiać i myśleć o swoim życiu seksualnym, ale atrakcyjność w porównaniu do młodości będzie nieuchronnie mniejsza.

Po 45-50 latach większość mężczyzn ma problemy ze zdrowiem serca, naczyń krwionośnych i układu płciowego. Wpływa to na stabilność erekcji i osłabia ją. Około połowa mężczyzn w wieku powyżej 50 lat skarży się na problemy z erekcją. Choroba często wymaga leków, jakich jak Viagra czy Kamagra. Oprócz wieku i chorób przewlekłych nadwaga jest powszechna. Nadmiar komórek tłuszczowych i siedzący tryb życia obniżają poziom testosteronu, a nawet mogą stymulować produkcję żeńskich hormonów. Stres również pogłębia problem, ponieważ uwalnia kortyzol, hormon stresu. Tłumi syntezę testosteronu.

Czy można bezpośrednio wpływać na aktywność seksualną inaczej niż lekami?

Można bezpośrednio wpływać na aktywność seksualną nie tylko za pomocą leków, ale także planując harmonogram pracy i odpoczynku. Jeśli mężczyzna odpoczywa, uprawia sport, regularnie współżyje seksualnie, przestrzega harmonogramu snu, odwiedza lekarzy i monitoruje stan swojego zdrowia, wówczas jego popęd seksualny będzie wyższy niż osób, które nie przestrzegają tych zasad.

Co decyduje o szczytach popędu seksualnego u mężczyzn?

Szczyty aktywności seksualnej u mężczyzn są bezpośrednio związane z bodźcami seksualnymi. Bodźce seksualne to potencjalni lub stali partnerzy seksualni, którzy są w pobliżu. Stymuluje to uwalnianie hormonów i złożone procesy biochemiczne w mózgu, co warunkuje wzrost aktywności seksualnej. Wchodząc w związek poziom hormonów płciowych wzrasta i utrzymuje się na wysokim poziomie. W niektórych przypadkach wygrywanie w pracy, w sporcie może również zwiększyć aktywność seksualną. Zależy to również od wieku. Naturalne rytmy biologiczne związane z porami roku mają bezpośredni wpływ na aktywność seksualną. W okresie jesienno-zimowym stwierdza się spadek, a w okresie wiosenno-letnim wzrost aktywności seksualnej.

About The Author

Reply