Ból w trakcie stosunku seksualnego – jakie są jego przyczyny?

Uprawianie seksu powinno obu partnerom sprawiać wyłącznie przyjemność oraz satysfakcję. Niestety, czasami może zdarzyć się, iż współżycie zamiast zadowolenia, spowoduje nieprzyjemny ból. Czym są spowodowane dolegliwości bólowe w trakcie miłosnych igraszek? 

Ból podczas pierwszego razu

Ból w trakcie stosunku mogą odczuwać zarówno kobiety jak i mężczyźni. Dolegliwości bólowe są wywoływane wieloma zróżnicowanymi czynnikami, zwłaszcza u kobiet. Ból u kobiety może być spowodowany np. pierwszym współżyciem w jej życiu. Pierwszy raz może być źródłem sporego bólu. Ma on miejsce przede wszystkim w chwili defloracji. Jest to moment, w którym dochodzi do przerwania błony dziewiczej. Jest to cienki fałd błony śluzowej, który ma kształt pierścienia otaczającego ujście pochwy. Są kobiety, u których fałda jest mocno ukrwiona oraz bardzo gruba, jednak nie brakuje też pań u których jest ona wyjątkowo elastyczna i cienka. Jeżeli fałd błony śluzowej jest niewielki, wówczas pierwszy raz nie powinien sprawiać bólu. Do jej naderwania może dojść również znacznie wcześniej, na przykład w wyniku masturbacji, stosowania tamponów lub nawet za sprawą uprawiania sportu. Podczas pierwszego stosunku mogą również występować krwawienia. Dochodzi do tego, gdy błona dziewicza jest bardzo gruba.

Pochwica

Czasem dzieje się tak, iż mięśnie okalające pochwę ulegają mocnemu skurczeniu, przez co mężczyzna jest całkowicie niezdolny do wprowadzenia członka. Taka dolegliwość nazywa się pochwica. Jest to schorzenie wywołane czynnikami psychologicznymi. Pojawia się ono przede wszystkim u kobiet, które mają bardzo złe doświadczenia seksualne z przeszłości, takie jak molestowanie lub gwałt. Aby pochwica ustąpiła, konieczne jest skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego specjalisty, np. seksuologa lub psychoterapeuty. W leczeniu pochwicy warto także bazować na treningu mięśni miednicy. Umiejętność właściwego rozluźnienia mięśni pozwoli na to, aby odzyskać zdolność do odbywania w pełni satysfakcjonujących stosunków seksualnych.

Suchość pochwy

Kolejną przyczyną, dla której kobieta może odczuwać nieprzyjemne dolegliwości bólowe w trakcie stosunku seksualnego, jest suchość pochwy. Za suchość pochwy odpowiedzialny jest m.in. niski poziom estrogenów. Jest to hormon, który reguluje wydzielanie śluzu w pochwie. Suchość pochwy może być także objawem chorób takich jak zespół Sjogrena oraz cukrzyca. Opisywana dolegliwość dość często dotyka także kobiet, które karmią piersią.

Jak leczyć suchość pochwy? Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w lubrykanty, dzięki którym można właściwie nawilżyć okolice pochwy. Jednocześnie należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi badanie mające na celu weryfikację przyczyn występowania tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Chlamydioza

Chlamydioza to choroba przenoszona drogą płciową, która może dotyczyć zarówno kobiety jak i mężczyzn. Kobiety zarażone tą chorobą odczuwają swędzenie i pieczenie pochwy, bóle brzucha. Skarżą się również na obfite krwawienia między miesiączkami. Z kolei mężczyźni, którzy przez stosunek seksualny zarażą się chlamydiozą, odczuwają ból w trakcie oddawania moczu. Jednocześnie z ich cewki moczowej wydobywają się wodniste wycieki. Chlamydioza może być zwalczona dzięki zastosowaniu terapii antybiotykami. Jeżeli chlamydioza jest nieleczona, może to doprowadzić do zapalenia najądrza u mężczyzn, zaś u kobiet do zapalenia jajników. Konsekwencją takich schorzeń może być bezpłodność, której wyleczenie będzie bardzo trudnym procesem.

About The Author

Reply