Alergiczne choroby narządów płciowych mężczyzn i kobiet

Alergiczne choroby narządów płciowych w porównaniu z astmą oskrzelową, alergicznym nieżytem nosa, atopowym zapaleniem skóry, są stanami znacznie rzadszymi i słabo rozpoznawanymi w alergologii. Opisano wiele alergenów, które mogą powodować reakcję alergiczną skóry i błon śluzowych narządów płciowych w bezpośrednim kontakcie z nimi lub gdy alergeny dostają się do organizmu drogą doustną lub pozajelitową.

Rodzaje alergicznych chorób płciowych

Do czynników ryzyka chorób alergicznych narządów płciowych związanych z kontaktem seksualnym zalicza się płyn nasienny, środki plemnikobójcze, lateks, lubrykanty, kosmetyki, balsamy do ciała, dezodoranty, zwłaszcza zawierające glikol polietylenowy. Jak również, leki miejscowe i doustne w tym te stosowane przez partnera seksualnego, niektóre pokarmy, których składniki dostają się do nasienia.

Alergiczne choroby narządów płciowych u mężczyzn

Najczęstsze formy alergii narządów płciowych u mężczyzn to alergiczne kontaktowe zapalenie żołędzi i napletka, zapalenie żołędzi, które objawiają się w postaci uszkodzeń żołędzi prącia i napletka. Kiedy alergen przedostanie się na skórę moszny, krocza, ud, mogą tam pojawić się alergiczne wysypki. Choroby te charakteryzują się swędzeniem, pieczeniem, obrzękiem i przekrwieniem skóry i błon śluzowych, wysypką w postaci plam, pęcherzy, powierzchownych nadżerek.

Objawy pojawiają się po ekspozycji na alergen, często z użyciem prezerwatyw lateksowych (alergia na lateks), antyseptyków, miejscowych środków antykoncepcyjnych o właściwościach plemnikobójczych. Zdarzają się przypadki reakcji alergicznej zlokalizowanej na genitaliach podczas doustnego przyjmowania alergenu (na przykład sulfonamidów, innych leków przeciwbakteryjnych, witaminy, szczepionki).

Objawy zapalenia żołędzi i napletka są zróżnicowane, a w wielu przypadkach oprócz zmian patologicznych w tym obszarze, pojawiają się objawy z cewki moczowej, zmiany w obwodowych węzłach chłonnych, patologia stawów, wysypki na innych częściach ciała. W tym przypadku często występuje również obrzęk napletka, co prowadzi do stulejki.

Utrwalony rumień żołędzi prącia jest również klasycznym przykładem reakcji alergicznej w okolicy narządów płciowych na doustne lub pozajelitowe podanie szeregu leków (najczęściej sulfonamidów). Rumień utrwalony charakteryzuje się pojawieniem się trwałego, bezbolesnego miejsca z wyraźnymi granicami ciemnoczerwonego koloru i z reguły samoistnie ustępuje po kilku tygodniach.

Alergiczne kontaktowe zapalenie cewki moczowej może wystąpić zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Objawy są podobne do zapalenia cewki moczowej o etiologii zakaźnej. Istotną różnicą jest samoistne ustąpienie objawów po pewnym czasie od ustania kontaktu z alergenem. Rozwój alergicznego kontaktowego zapalenia cewki moczowej jest częściej związany z miejscowym stosowaniem leków do doraźnej profilaktyki chorób zakaźnych narządów płciowych.

Objawy zapalenia cewki moczowej to swędzenie, pieczenie, ból i kłucie podczas oddawania moczu oraz wydzielina z cewki moczowej. U mężczyzn często obserwuje się podrażnienie i zaczerwienienie cewki moczowej. Na początku powyższe objawy mogą być łagodne, ale w przypadku późnego rozpoznania choroby proces ten może rozprzestrzenić się na inne narządy płciowe.

Alergiczne choroby narządów płciowych u kobiet

Alergiczne kontaktowe zapalenie sromu (rzadko – zapalenie sromu i pochwy.) jest najczęstszym objawem alergii narządów płciowych u kobiet. Polega na rozwoju alergicznego zapalenia okolic zewnętrznych narządów płciowych żeńskich i pochwy. Choroba występuje przy stosowaniu czopków dopochwowych, kremów, tabletek przepisywanych w celach leczniczych lub w celu zapobiegania ciąży.

Często alergiczne zapalenie sromu i pochwy łączy się ze zmianami grzybiczymi (zwykle drożdżakami), ponieważ grzyby drożdżopodobne są silnymi alergenami, zdolne do niezależnego powodowania rozwoju alergii grzybiczych o odpowiedniej lokalizacji. W ostrym okresie alergicznego kontaktowego zapalenia sromu i pochwy kobiety odczuwają swędzenie, pieczenie, obfite upławy, zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych większych, bolesność po oddaniu moczu na skutek podrażnienia zapalnych tkanek moczem.

Z informacji przekazywanych przez alergologów wynika, że co trzecia kobieta odczuwająca ból w okolicy narządów płciowych może mieć reakcję alergiczną na alergeny nasienia. Częściej taką reakcję obserwuje się u młodych kobiet, choć przypadki jej rozwoju opisywano w okresie po menopauzalnym. Czynniki przyczyniające się do rozwoju alergii po stosunku to np.: dziedziczne alergiczne zapalenie sromu i pochwy.

Inne wyzwalacze obejmują podwiązanie jajowodów, usunięcie macicy, użycie wkładek wewnątrzmacicznych, plemnikobójcze czopki dopochwowe, ciąża, reakcja na kwaśne środowisko pochwy. Najczęstszymi objawami tego typu choroby alergicznej są pieczenie i swędzenie pochwy, występujące w ciągu kilku minut do 24 godzin po stosunku i trwające do 2-3 dni.

About The Author

Reply